Chata przy drodze

Okolica

Jazda konna Łobez-Świętoborzec.

Stadnina oferuje nie tylko naukę jazdy konnej, ale również przejażdżki po okolicznych lasach.

Spływy kajakowe Regą

Rzeka Rega to jeden z najładniejszych i najciekawszych szlaków kajakowych w północnej Polsce. Wielu kajakarzy uważa ją za najbardziej dziki i malowniczy szlak kajakowy w kraju. Rega wpada bezpośrednio do Bałtyku, co czyni ją niezwykle atrakcyjną i popularną wśród kajakarzy. 

Wędkowanie

Pojezierze Drawskie jest idealnym miejscem dla wędkarzy. Najbliżej położonym jeziorem jest jezioro Klępnickie oraz Karwowo i Dybrzyckie, w których występuje szczupak, okoń, sandacz, węgorz oraz płoć.

Szlaki rowerowe

Okolica „Chaty przy drodze”,  to przede wszystkim atrakcje plenerowe: megality, kurchany, dobrze oznakowane ścieżki piesze i rowerowe. Polecamy szlak rowerowy Doliną Rzeki Regi – Długość trasy to aż 29,1 km. Rzeka tworzy głęboką dolinę o wysokich stromych zboczach, często porośniętą starymi lasami. 

Miłośnicy rowerów powinni koniecznie wybrać się na przejażdżkę szlakiem “Pomniki i Rezerwaty Przyrody” liczącym 41 km.
Wilcze gniazdo rodu Borków: na tej trasie warto zwrócić uwagę na rezerwat przyrody, 6 drzew pomników przyrody, grodzisko słowiańskie i rezerwat przyrody Mszar nad jeziorem Piaski. Szczególnie interesujące są również kościół i zamek we wsi Strzmiele. 

Iński Park Krajobrazowy

Park położony jest w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego.
Na jego terenie znajduje się 6 rezerwatów przyrody. Noszą one następujące nazwy: „Bórbagno Miałka”, „Głowacz”, „Kamienna Buczyna”, „Krzemienne Źródliska”, „Wyspa Sołtyski” oraz „Źródliskowe Zbocza”.

Podmokłe tereny i torfowiska sprzyjają osiedlaniu się wodno-błotnych gatunków ptaków, m.in. bociana czarnego, bielika, bąka, błotniaka stawowego czy orlika, a przede wszystkim żurawia. Wśród niepospolitych na terenie Polski płazów wyróżnić należy kumaka nizinnego, a wśród gadów niezwykle rzadkiego na naszym obszarze żółwia błotnego.

Ceglany wiatrak holenderski

Na wzgórzu, w sąsiedniej wsi Poradz- pośród pól stoi stary wiatrak typu holenderskiego, którego architektura przyciąga swym pięknem wielu turystów. Dach o aerodynamicznym kształcie obracał się niegdyś pod wpływem wiatru i przy pomocy niewielkiej turbiny. Wnętrze wiatraka to trzy kondygnacje robocze i poddasze.  Ostatnim właścicielem (do 1945 roku) był młynarz Franz Naatz.

Wysiedle: zabytkowy kościół

Późnorenesansowy kościółek z drewnianą wieżą i znakomicie zachowanym wyposażeniem, w tym oryginalną amboną z epoki. Odrestaurowany po II wojnie światowej, obecnie jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej.

Szczegółowe informacje: https://zabytek.pl/pl/obiekty/wysiedle-kosciol-fil-pw-sw-trojcy

Dobieszewo: drzewa szydełkiem malowane

Barwny efekt lokalnych działań: okazałe drzewa ubrane w wykonane ręcznie na szydełku ozdoby. Dobieszewska atrakcja, która jest też pamiątką miejscowej integracji i wspólnej pracy wielu osób.

Zobacz więcej: https://www.instagram.com/p/CemLsaXFHBX/

 

Wrzosowo: Bałtycki Park Dinozaurów i safari

Tematyczna ścieżka edukacyjna dla miłośników prehistorii, ale również plac zabaw, wystawa minerałów, zagroda z żywymi zwierzakami. Moc atrakcji dla całej rodziny.

Strona informacyjna: https://www.baltyckiparkdinozaurow.pl/

 

Resko: przystań kajakowa, ruiny zamku, sanktuarium maryjne

Niewielkie miasteczko, a w nim atrakcje dla osób, które lubią zwiedzanie, ale też ruch i aktywność sportową. Miłośnicy architektury z pewnością zainteresują się gotyckim sanktuarium, ruinami zamku z tego samego okresu, XIX-wiecznym budynkiem ratusza czy wybudowaną w 1900 roku siedzibą Sądu Rejonowego, w której obecnie mieści się poczta.

W Resku działa również przystań kajakowa, to jedno z najbardziej rozpoznawanych miejsc postojowych na Redze.

Przeczytaj więcej o Resku: https://pl.wikipedia.org/wiki/Resko

Zobacz informacje o przystani kajakowej:

https://www.google.com/search?client=opera&q=resko+przystań+kajakowa&sourceid=opera&ie=UT F-8&oe=UTF-8

 

Strzmiele: dwór i kościół

Wieś z dwoma ciekawymi zabytkami architektonicznymi. Kościół z XVIII wieku ze starszym od niego ponad sto lat dzwonem oraz dwór-pałacyk, w którym urodziła się słynna Sydonia von Borck, oskarżona o czary szlachcianka, ścięta i spalona na stosie w 1620 roku.

Więcej informacji o Strzmielach: https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzmiele

 

Świdwin: zabytki architektoniczne, park miejski, park wodny

W Świdwinie z pewnością warto zobaczyć zamek joannitów – gotycką budowlę, w której działa obecnie Świdwiński Ośrodek Kultury. W zamku mieszczą się kawiarnia i restauracja, komnaty muzealne, salon wystaw, biblioteka. Można wejść na zamkową basztę, z której rozpościera się widok na miasto. Dostępne jest również godzinne zwiedzanie z przewodnikiem.

W ścisłym centrum usytuowane są również gotycka brama kamienna oraz gotycki kościół. Nieco dalej, w odrestaurowanym parku miejskim można też zobaczyć zbudowaną w 1911 roku wieżę Bismarcka. W Świdwinie odbywają się cykliczne imprezy: w czerwcu Bitwa o krowę, a we wrześniu Festiwal Literacki Świdwin.

Osobom lubiącym pływanie polecamy pobliskie jeziora: Bukowiec, Bystrzno, Nielep, ale przede wszystkim Park Wodny Relax.

Zamek w Świdwinie: https://zamek.swidwin.pl/zwiedzanie-zamku/

Park Wodny Relax: http://www.wodnyrelax.pl/news.php

 

Połczyn Zdrój: park zdrojowy

Położony w uzdrowiskowej, bardzo zielonej części miasta park zdrojowy jest wspaniałym miejscem na spacery i odpoczynek. Może być przystankiem w drodze do innych miejsc lub stać się kierunkiem wyprawy samym w sobie.

Więcej informacji o połczyńskim parku: https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Region- Atrakcje_regionu/a,33634/Park_zdrojowy_w_Polczynie_Zdroju

 

Łobez, Drawsko Pomorskie, Połczyn Zdrój, Złocieniec, Czaplinek, Stargard

Okoliczne miejscowości to niewielkie, ale urocze ośrodki, w których znajduje się sporo zabytków. Malowniczo położone wśród jezior i lasów będą niezłym pomysłem na krótkie wycieczki. Można tu też zajrzeć do miejscowych galerii, obejrzeć filmy w kinach studyjnych

Szczególnie polecamy Wzgórze Rolanda w Łobzie, dom Waltera Gropiusa i dawny magazyn soli w Drawsku Pomorskim, gotycki kościół z XV wieku oraz ruiny zamku i park zamkowy w Złocieńcu

 

Siemczyno: pałac, muzeum Henrykowskie, pracownia ceramiczna

Wieś niezwykle bogata w różne atrakcje. Przede wszystkim przepiękny barokowy pałac, w którym mieści się muzeum, park krajobrazowy, kaplica.

W Siemczynie działa też kuźnia ceramiczna, w której odbywają się warsztaty i gdzie mieści się galeria. Pałac i muzeum: http://palacsiemczyno.pl/muzeum/

Kuźnia ceramiczna: https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Dziedzictwo_Pomorza- Skanseny_i_parki_kulturowe/a,8309/Kuznia_ceramiczna

 

Stare Drawsko: zamek Stary Drahim

W malowniczo położonym Starym Drawsku można odpocząć nad brzegiem jeziora, a przechodząc na druga stronę drogi, obejrzeć dawny zamek Templariuszy – Stary Drahim. Sporo atrakcji, w tym muzeum, dostępnych jest w sezonie letnim.

Strona informacyjna z omówieniem oferty zamku: https://www.drahim.pl

Kamień Pomorski: koncerty organowe w katedrze

Katedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim jest najstarszym obiektem sakralnym na terenach Pomorza Zachodniego. Latem odbywa się tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organoweji Kameralnej. To wspaniała okazja, aby posłuchać światowej klasy muzyków.

Więcej informacji o festiwalu: https://festiwalorganowy-kamien.pl

 

Ścieżka rowerowa wokół jeziora Lubie

Okrężny, 50-kilometrowy szlak rowerowy oznaczony jako czerwony, prowadzi przez miejscowości: Drawsko Pomorskie – Mielenko Drawskie – Dzikowo – Karwice – Siennica – Lubieszewo – Linowno – Gudowo – Drawsko Pomorskie.

Dzięki ciekawie i niejednorodnie ukształtowanemu terenowi, po drodze można podziwiać przepiękne krajobrazy.

Szczegółowe informacje o trasie: http://www.pojezierzedrawskie.info/szlak-rowerowy-wokol-jeziora- lubie/

 

Ińsko: jezioro, wieża widokowa, festiwal filmowy

Przepięknie usytuowana miejscowość, w której wypoczywać można spokojnie przez cały wakacyjny sezon. Z nieco większym tłumem trzeba się liczyć podczas corocznego festiwalu – Ińskiego Lata Filmowego. Ale to z kolei jedna z najbardziej cenionych i lubianych przez miłośników kina artystycznego cyklicznych imprez w kraju.

Ińskie Lato Filmowe, oficjalna strona: https://ilf.org.pl/

 

Jezioro Woświn

Jedno z największych jezior na Pojezierzu Ińskim i największe jezioro w dorzeczu Regi, położone na terenie parku krajobrazowego. Piaszczysta plaża, pomost, woda przyjazna do kąpieli i sportów wodnych.

 

Gryfice: kolejka wąskotorowa nad morze

Niebanalny sposób, aby dotrzeć nad morze, a po drodze zobaczyć kilka różnych miejscowości. Strona informacyjna kolejki: http://www.kolej.rewal.pl

 

Trzęsacz: ruiny kościoła, muzeum multimedialne i 15 południk

Kościółek, z którego została jedna ściana, przebiegający dokładnie przez tę miejscowość 15 południk oraz Multimedialne Muzeum na Klifie – sporo atrakcji jak na tak niewielką wieś. A do tego oczywiście piaszczysta, dość głęboka plaża. Warto spędzić tu dzień.

Atrakcje Trzęsacza: https://www.polska.travel/pl/wypoczywaj/nad-morzem/trzesacz

Szlak latarni morskich

Zachodniopomorskie latarnie morskie to pomysł na kilka dni zwiedzania. Różnią się wysokością, czasem powstania, stylem, w jakim zostały wybudowane. Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo, Jarosławiec. W poszczególnych miejscowościach warto też pospacerować plażą i sprawdzić miejscowe atrakcje, szczególnie w sezonie letnim.

Informacje o latarniach morskich: https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Region- Atrakcje_regionu/a,11750/Szlak_Latarni_Morskich

Plaże nad Bałtykiem

Województwo Zachodniopomorskie to niezwykłe, przepiękne piaszczyste plaże. W zależności od preferencji można wybrać typowe i popularne plaże w miejscowościach słynących z wielu turystów lub nieco bardziej kameralne miejsca.

Dojazd do większości nadmorskich plaż przy normalnym ruchu samochodowym zajmie 60-80 minut. W zależności od wybranej destynacji, na miejscu można spędzić czas na plaży lub pozwiedzać lokalne atrakcje. W Kołobrzegu istnieje możliwość wykupienia rejsu po Bałtyku statkiem wycieczkowym lub wyprawa na duńską wyspę Bornholm.

Do wyboru: Dziwnów, Pobierowo, Rewal, Niechorze, Mrzeżyno, Dźwirzyno, Grzybowo, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Gąski, Sarbinowo, Mielno.

 

Szczecin: atrakcje z przewodnikiem lub solo, rejsy po Odrze, podziemny Szczecin

Miasto wojewódzkie o rzadkim w Polsce kołowym układzie ulic. Mnóstwo tu ciekawych budowli i przestrzeni: Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia, bazylika archikatedralna, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. To ważny ośrodek kulturalny, z licznymi muzeami, galeriami, teatrami oraz bogatym wachlarzem imprez cyklicznych. Dojazd samochodem lub dogodne połączenie kolejowe z Łobza.

Szczecin Można zwiedzać na różne sposoby: piechotą, płynąc statkiem wycieczkowym po Odrze lub podziemnymi, specjalnie przygotowanymi trasami w schronach.

Gastronomia

RybyLubie, wieś Lubie nad jeziorem Lubie

Hodowla pstrągów, świetne dania rybne, przepiękna okolica.

Strona: https://www.facebook.com/rybylubie/ 

 

Ryby Zubowicz, Kamień Pomorski

Fantastyczny kiszony łosoś, ale całe menu również godne uwagi. 

Strona: https://rybyzubowicz.pl 

Restauracja Hotelik Świdwin

Proste, smaczne dania z wykorzystaniem sezonowych składników.

Strona: https://www.facebook.com/restauracjahotel 

Restauracja Mozaika, Resko

Niewielkie menu łączące w sobie smaki regionalne i kuchnie światowe. Smacznie i miło spędzi tu czas cała rodzina.

Strona: http://www.mozaikaresko.pl/index.php

Restauracja hotelowa Magia Lubczyku, hotel Havet, Dźwirzyno

Dania kuchni Pomorza Zachodniego w nowej, intrygującej odsłonie. 

Strona: https://www.havethotel.pl/magia-lubczyku/restauracja

Browar Folga – restauracja, Gryfice

Lokalni dostawcy, sezonowe menu i pomysłowe dania – zarówno dla miłośników tradycji, jak i otwartych na nowe doznania. 

Strona: https://www.browarfolga.pl/restauracja.html

 

Sery i chleby Mariusz Brycki Ekokolonia, Ciechnowo k/ Świdwina

Wspaniałe sery z mleka krowiego i owczego oraz wypiekany na miejscu chleb. 

https://www.facebook.com/Ekokolonia-2158099681120219